FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA
ANKETA NA KARPATY.NET

Konec vlaků na Ukrajinu

10.4.2008 | Aleš Kučera
Bod nula

Bohužel od prosince 2007 skončila většina "turisticky" využívaných vlakových spojů na Ukrajinu. Důvodem byly stále se prodlužující kontroly na schengenské hranici, které se vstupem Slovenska, Polska a Rumunska (tedy přímo sousedících států EU s Ukrajinou) dosáhly až 90 minut - vlaky tak měly velká zpoždění, ztrácely přípoje a návaznost. Navíc jakýsi úřednický výklad pravidel odbavení na vnější hranici EU prý nařizuje kontrolovat vlaky přímo na geografické hranici - a tím soupravy osobních vlaků a rychlíků zcela zablokují širou trať, proti čemuž se vzbouřili "cargo-dopravci" (jen pro zajímavost, neznám jediný vlak, který musí zastavit na trati v širém poli mezi Švýcarskem a sousedním státem EU!). Takže od 9. prosince 2007 nejezdí osobní vlaky mezi rumunským Sighetem a Teresvou, polským Przemyslem a Chirovem, ale bohužel ani mezi Čiernou nad Tisou a Čopem (zde jede rychlík pouze ve zcela nevyhovující dobu, s příjezdem do Čopu 23.06, což mohou využít leda cestující až do oblasti Lvova nebo do hor do oblasti Skotarského průsmyku a Volovce s tím, že lůžko stejně moc při hraničních kontrolách nevyužijí - do Lvova vlak přijíždí v 9.14 h.

Aktuální vlakové spojení ze Slovenska:

Bratislava hl. st. 13.47 h příj. 14.30 h
Košice (jede jako Os 8815) 20.07 h příj. 7.29 h
Čierna n.T. (jede jako Os 8860) 22.20 h 6.15 h (jako R 604)
Čop - příjezd 23.06 h 3.28 h (jako Os 8861)
Čop - odjezd (jako R 14) 3.36 h příj. 2.19 h
Volovec příj. 4.47 h 0.21 h
Lavočné příj. 5.37 h 23.32 h
Slavskoje příj. 6.03 h ----
Skolje příj. 6.33 h ----
Stryj příj. 7.11 h 21.51 h
Lvov příj. 9.58 h odj. 20.30 h (jako R15)

(jízdní řád R 15 jizdnirady.idnes.cz, jízdní řád R 14 jizdnirady.idnes.cz.

Podle sdělení kolegů z drah se nakonec přece jen jeden z vlaků podařilo zachovat. "Ze Slovenska, z Čierné nad Tisou jede ještě osobní vlak Os 8864 v 16.34 h - do Čopu přijíždí v 17.20 h (tzn. 18.20 h VEČ). Z Košic se dá na tento spoj dojet osobním vlakem ve 14.35 h, do Čierné přijíždí v 16.18 h - tato "kombinace" však nemá většího významu pro cesty za turistikou dále na Ukrajinu …"

Autobusy nahrazají vlaky

Z Čopu zpět na Slovensko se dá jet zpět ještě osobním vlakem 8865 v 18.50 h SEČ (tzn. v 19.50 h VEČ - odbavení končí v cca 19.15 h), příj do Čierné n.T. v 19.56 h, odjezd. 20.20 h, příj do Košic je ve 22.00 h. - bohužel spoj je díky hraniční, mnohdy nesmyslné buzeraci zpožďován.

Z Košic lze pokračovat dále směrem na Žilinu a Prahu R 422 Cassovia ve 22.22 h, příjezd do Prahy v 8.29 h. Avšak tento po několik let tradiční spoj nemá ve směru z EU na Ukrajinu alternativu - vlak jede jen jedním směrem!

Pro cestu na Ukrajinu je nutné tedy doporučit autobusové spoje linky 000350 z Prahy, Brna, resp. Olomouce jedoucí až do Rachova společnosti Regabus - jízdní řád je www.regabus.cz nebo linky 000327 z Prahy, Brna / Olomouce do Chustu www.regabus.cz. Bohužel cestování klasickým autobusem na takovouto vzdálenost je únavné, spoj je většinou využíván Ukrajinci pracujícími v ČR.

Kdo by chtěl po nejdelším úseku cesty, tzn. mezi Prahou a jinými českými městy a Košicemi, resp. Michalovcemi cestovat pohodlněji, může využít několika nočních lůžkových a lehátkových spojů s příjezdy do Košic v 6.50 h, 7.54 h a 9.50 h s použitím cenově výhodné zpáteční jízdenky City Star Slovensko www.cd.cz a dále pokračovat busem do Užhorodu.

Z Košic lze v pátek, sobotu a neděli v 6.40 h do Užhorodu 9.35 h cestovat s firmou Eurobus (jízdní řád je jizdnirady.idnes.cz, dalším spojem z Košic ve 12.40 h s příjezdem do Užhorodu 16.10 h - provozovatel ATP Užhorod (viz. jizdnirady.idnes.cz). Další možnosti jsou z Michalovců - zde přestupem z rychlíku R 225 Šírava (z Praha hl.n. ve 22.06 h, do Michalovců 9.33 h) - busem SAD Michalovce až ve 12.30 h s příjezdem do Užhorodu ve 14.30 h - jízdní řád je jizdnirady.idnes.cz.

Pro úplný výčet spojů na Ukrajinu uvádíme i autobusový spoj Ubľa - Velkyj Bereznyj - SAD Humenné, spoj 3, linky pod číslem 702 802, jezdí v pracovní dny v 15.40 h z Ubly od restaurace, na hraničním přechodu je zastávka půl hodiny (15.42 až 16.12), do V. Berezného je příjezd 16.20 SEČ. Spoj 4 odjíždí zpět v 17.35 SEČ, v Uble je 18.25 hod. Bohužel nyní je na stránkách (pozor, v pdf formátu) www.sadhe.sk uvedeno "Pozor: Linka toho času nepremává" - jízdní řád je www.sadhe.sk.

Z Polska se dá dojet od 1. března 2x týdně na Ukrajinu novým autobusovým spojem "Galicja Ekspres" ze Zakopaného ve 23.30 h, z Jasla ve 3.15 h, z Krosna ve 3.45 h, hraničního Kroscienka v 6.20 h a do ukrajinského Chirova přijíždí v 7.20 a do cílového Lvova v 9.30 h. (jízdenka Jaslo - Lviv stojí 38 Zl - cca 310 Kč) Více na jaslo4u.pl. Dalším spojem je autobusová linka PKS Connex - Veolia Transport Sanok ze Sanoka, Leska, Ustrzyk Dolnych do Chirova, Samboru a Lvova (odj. ze Sanoku v 5.30 h, Leska v 5.50 h), který jezdí v úterý a sobotu od poloviny dubna - více na www.veolia-transport.pl.