FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Karpatské lesní železnice potřetí

23.9.2014 | Aleš Kučera

Již třetí zpracování fenoménu lesních železnic v Karpatech se objeví koncem září ve vybraných knihkupectvích. I přes těžkou dobu, nepřející vydávání tištěných publikací v malém nákladu, se podařilo díky Čiernohronské železnici vydat za podpory Europského fondu regionálního rozvoja (www.husk-cbc.eu) fotografické album zachycující nové určení lesních železnic (určených pro svážení dřeva z nedostupných karpatských dolin) nyní sloužících turistům na Čiernem Balogu (Slovensko), ve Viseu de Sus (Rumunsko), v Cisně (Polsko), na Tanečníku (Slovensko) a v ukrajinské Vygodě.

Karpatské lesní železnice

Na rozdíl od předchozích dvou vydání Karpatských lesních železnic (2003 a 2007), viz. www.treking.cz, sestavených z černobílých fotografií více než tří desítek autorů z dob, kdy v téměř každém karpatském údolí houkaly parní mašinky a pomalu se šinuly dlouhé vlaky se dřevem, je toto vydání věnováno období nového poslání lesních drah v Karpatech.

Téměř všechny popsané existující úzkokolejky v Karpatech v nejnovějším vydání zažily znovuzrození po smutných pokusech o jejich necitlivou likvidaci. Naštěstí dnes díky nezměrnému nadšení několika nadšenců, kteří jim zasvětili život existují a vozí každou sezonu desetitisíce turistů a obdivovatelů vůně dýmu a jehličí.

Karpatské lesní železnice

V první části česko, resp. slovensko-maďarské mutaci vydání Karpatských lesních železnic autoři Aleš Bílek a Aleš Kučera popisují historické souvislosti vzniku, rozvoje, ale i zániku většiny lesních železnic v Karpatech, doplněné o cenné historické záběry. V druhé části se čtenář může seznámit na černobílých fotografiích z předchozích vydání se syrovou atmosférou lesních drah v 70. a 80.letech minulého století.

Jedinečné fotografie Miroslava Helmicha, Petra Hoffmana, Mojmíra Leštinského, Pavla Marka, Michala Martinka, Pavla Matouška, Petra Ovsenáka, Zdeňka Pleštila, Ondřeje Řepky, Jana Slavíka a Svatopluka Šlechty připomínají neopakovatelnost tohoto karpatského fenoménu. Hlavní část publikace je věnována barevným fotografiím od poloviny 90. let minulého století, kdy začaly některé z úzkokolejek nesměle bojovat o přízeň turistů a pomalu se staly významnou atrakcí regionu.

Karpatské lesní železnice

Na fotografiích Andreje Hoffmana, Aleše Kučera, Ladislava Müllera, Karla Pryla, Michaela Schneebergera, Luďka Veselého, Wolframa Wendelina a dalších se můžete na chvíli ocitnout na posledních výspách patřících do kdysi rozsáhlého království lesních železnic v Karpatech. Toto vydání vzdává hold těm, kteří neúnavně bojují o záchranu těchto zbylých železniček v Karpatech, je poděkováním těm, kteří pomáhají, aby se houkání parních mašinek z karpatských dolin nevytratilo navždy.

Publikace o 206 stranách, formátu 220 x 270 mm je vázána v pevné vazbě, je distribuována prostřednictvím Čiernohronské železnice (www.chz.sk) a v prodeji bude od 29. září 2014 v prodejnách KIWI (prodejna map a průvodců v Jungmanově ulici na Praze 1, možnost zakoupení přes e-shop) a prodejnách Pragomodel. Doporučená cena publikace je 27 EUR nebo 720 Kč.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.