FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Ukrajinské Karpaty proti trubám!

13.3.2012 | Aleš Kučera, foto Oleksandr Rybakov a Volodimir Horon

Zima ještě neskončila a od naší aktuality o budování mini hydroelektráren (miniGES) na řece Čeremoš v ukrajinských Karpatech neuplynuly ani tři měsíce. Minulý týden, jakmile polevily mrazy, se i přes protesty nejen milovníků Karpat, ekologů a odborníků, ale i místních obyvatel opět zaryly lžíce bagrů do břehů karpatských potoků a říček.

GES

Práce začaly na likvidaci koryta řeky Dzembroňa, která je přítokem Černého Čeremoše, i přes silný odpor místních obyvatel, kteří se bagrování snažili zabránit a střet musela řešit milice.

Od podzimu 2011, kdy se objevily poněkud utajené záměry oblastních vládců a investorů, se na Ukrajině zmobilizoval silný odpor proti ničení karpatských řek a ziskuchtivosti různých skupin.

Na 14. března jsou v sedmi ukrajinských městech svolány demonstrace proti divokému budování miniGES v Karpatech. Odpůrci těchto staveb se sejdou v Kyjevě, Lvově, Černovcích, Charkově, Tarnopolu, Užgorodě a Verchovině (městečku pod horami, na řece Čeremoš) http://pryroda.in.ua.

Podle sestavených dostupných údajů by ukrajinské Karpaty mělo zamořit asi 550 miniGES, v Ivano-Frankovské oblasti by jich mělo být okolo stovky (jen na řece Čeremoš 39!) a ve Lvovské a Černovické oblasti v řádech desítek staveb.

GES

Za uplynulé tři měsíce se však i "prosákl" nesmělý záměr zakarpatských vládců, kteří plánují vybudovat přes tři stovky mini GES! Rozhodnutím Zakarpatské regionální rady č. 310, z 4. listopadu 2011 se předpokládá vybudování 330 malých vodních elektráren, přiložený dokument je doplněn i mapou vytipovaných lokalit - mapa i výnos je ke stažení zde.

V roce 2009 byla v Zakarpatské radě vytvořena pracovní skupina pro výběr míst a rozvoj systému malých vodních elektráren a začalo hledání investorů (v roce 2008 se ukrajinská vláda zavázala, že do roku 2016 navýší podíl "zelené energie" na 12 - 15% veškeré vyrobené energie.

První miniGES o výkonu 800 kW měla být vybudována na řece Krasnošurka u obce Krásna (v Tjačevském okrese) a 1,2 MW elektrárna na řece Šipot u obce Tuří Poljana, v okrese Perečin. Rozpracovaných v souladu se schválením místních a obecních rad je 30 objektů u kterých probíhá stavební obhlídky, stovka miniGes je v jednáních…

GES

Největší ambice si "Projekt 330" dělá v Tjačevském rajoně - kde si klade za cíl vybudovat na řece Teresvě kaskádu 4 miniGES (v úseku Neresnica - Teresava) o celkovém výkonu 20,5 MW, práce měly začít již v roce 2010, avšak kvůli problémům s pozemky se zatím zastavily.

Další plánovanou miniGES je stavba hráze 120 metrů dlouhé, 3 metry vysoké u obce Zábroď (Velkoberezňanský rajon).

Bohužel ve všech případech při schvalování na regionální úrovni dochází k přehlížení ekologického dopadu, obcházení legislativního procesu, přehlížení hlasu místních obyvatel…

Demonstrace 14.3.2012

Aktuální články

Fotografie

GES Mapa

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.