FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Chata KČST na Javorníku na Zakarpatské Ukrajině v provozu

14.6.2010 | Aleš Kučera
Vstup do chaty

Na území bývalé Podkarpatské Rusi, dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny, bylo v letech 1919 až 1939 vyznačeno Klubem Československých turistů přes 1300 km značených tras. Podkarpatoruská župa KČST postavila a provozovala 17 vlastních turistických chat a útulen. Bohužel válečné roky a následné komunistické hospodaření přineslo zkázu většině těchto objektů KČST.

Do dnešních dnů se dochovala pouze jediná bývalá chata KČST pod vrcholem Javorník, dříve vrcholem Juda (910 m) ve Velkoberezňanském okrese (v těsné blízkosti dnešní slovenské hranice, přechod Ubľa - M.Bereznyj). Jak zmiňuje dobový průvodce, "z Černoholovy či od hlavní tratě ze Zábrodě možno podniknout túru na Javorník s útulnou KČST pod vrcholem Juda ve výši 910 m (2 pokoje, 6 lůžek, nocležna 8 lůžek, postavená roku 1936)".

Chata na Javorníku

Po válce chata sloužila jako rekreační chata pro školy v přírodě, dokonce v její blízkosti byl vybudován malý vlek. Přístup k chatě byl z obce Sil po turistické značce nebo z Velkého Berezného po silnici stoupající k vysílači na Javorníku. Dnes chatu vlastní soukromá osoba, ale chata je obydlena hospodářem a je možné na chatě přespat za 35 Hriven (cca 80 Kč).

Ubytování ve dvou nocležnách poskytuje celkem 30 míst, v dolní místnosti na patrových prostorných palandách, voda je donášena z nedalekého pramenu, vlastní spacák je nutností. Chata není vybavena elektřinou ani wc či možností umytí. Přestože je chata značně opotřebovaná, neztratila kouzlo prvorepublikových chat a má jedinečnou atmosféru, směrem na sever a východ nabízí z přilehlých luk daleké výhledy.

Okolí chaty

V roce 2010 probíhá další část značení turistických tras v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, nyní v Užanském národním parku, spolufinancovaném z Česko-polského fondu Ministerstva zahraničí. Díky němu by měla být tento rok na turistickou chatu obnovena červená značka od Dubového háje (mezi obcí Sil a Kostrina), která bude pokračovat do obce Velký Bereznyj. Od chaty bude odbočovat modrá značka do Kostriny.

Ubytování je možné rezervovat u chataře Míši +380 506 729 057 nebo v Užanském nár. parku u Valentyna Vološina (hovoří slovensky) na +380 503 720 327. Informace o Užanském národním p arku najdete na www.unpp.com.ua.

Společná kamna Dolní místnost Chata KČST v roce 1936, z archivu Petra Štěpánka Výhled na Kostryno Výhled na Stinku

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.