FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Lesní železnice v Karpatech
Čiernohronská lesná železnica - ČHŽ

15.6.2004 | Aleš Bílek, foto O. Brandos, P. Matoušek a Z. Pleštil
Jízda parním vlakem

ČHŽ, pôvodná skratka maďarského názvu znela F.G.V. Používaný bol tiež názov Hronecká štátna lesná železnica.

Stavba hlavného úseku z Hronca na Čierny Blh (tak sa vtedy nazýval Čierny Balog), dlhého 10,4 km, začala v roku 1908 a o rok neskôr sa začalo s pravidelnou prevádzkou. Ďalšie vetvy ČHŽ sa stavali postupne aj za pomoci vojnových zajatcov z prvej svetovej vojny a viedli do väčšiny dolín povodia Čierneho Hrona. Ich celková dĺžka dosiahla 131,98 km a vyšplhali sa až k tajomnému Dobročskému pralesu pod mohutným Klenovským Veprom. V stanici Hronec vzniklo prekladisko z ČHŽ na štátnu železnicu. Lesná železnica sa zapísala i do dejín Slovenského národného povstania v roku 1944, keď zabezpečovala pre partizánov dovoz proviantu a munície do hôr.

Čierny Balog

Aj ČHŽ však mala nasledovať osud ostatných lesných železníc - rozhodnutím vlády SSR mala byť celá ČHŽ do roku 1985 zlikvidovaná. 31.12. 1982 bola definitívne zastavená prevádzka na zostávajúcich 36 km trate, v tej dobe už poslednej lesnej železnice na Slovensku. Všetko zariadenie - koľajnice, lokomotívy a vozne boli určené na zošrotovanie. Príčinou bol nástup motorizácie a zdokonaľovanie automobilov.

Záchrana železnice

Za záchranu tejto pamiatky možno ďakovať iba nadšeniu a osobnej odvahe tých, ktorí sa dokázali postaviť proti nezmyselnému byrokratickému rozhodnutiu vtedajšej strany a vlády, a ktorí začali dlhý boj o zachovanie železničky. Vznikla tradícia bezplatných pracovných táborov STROMU ŽIVOTA, ktorá sa postupne rozšírila aj na ďalšie pamiatky a zaujímavosti na Slovensku a trvá dodnes. Vo Vydrovskej doline vyrastie od tých čias každé leto stanový tábor, v ktorom sa v týždenných turnusoch striedajú ďalší a ďalší brigádnici ČHŽ, pomáhajúci pri zabezpečovaní rekonštrukcie a prevádzky železničky.

Balog

Slávnostným, dlho očakávaným dňom obnovenia prevádzky ČHŽ sa stal 1. máj 1992. Po prvý raz vtedy vyšiel vynovený parný vláčik pre turistov po opravenej trati do Vydrovskej doliny. O rok neskôr už premával po celom hlavnom úseku z Čierneho Balogu do Hronca. Pribudla druhá, opravená, parná lokomotíva a malý dymiaci vláčik sa tak , verme že natrvalo, vrátil do srdca slovenských hôr. Spravovanie železničky prevzalo od lesného závodu vtedajšie SZM, po revolúcii 1989 Nadácia detí a mládeže SR, neskôr Fond detí a mládeže v Bratislava. Od roku 1995 je majiteľom a prevádzkovateľom Čiernohronskej železnice miestne združenie obcí - Mikroregión Čierny Hron. Od roku 2001 je dopravcom - prevádzkovateľom dopravy Čiernohronská železnica, nezisková organizácia poskytujúca verejnoprospešné služby. Organizáciu dobrovoľných brigád v roku 1997 prevzalo miestne občianske združenie Vydra - vidiecka rozvojová aktivita a F.G.V. klub Čiernohronskej železnice.

Dňa 23.9.2003 bola zkolaudovaná cela stavba obnoveného úseku ČHŽ Hronec - Chvatimech a 3.10.2003 sa konalo slávnostne otvorenie obnoveného úseku.

Balog

Počas zimnej sezóny 2003-2004 ČHŽ pripravila pro svojich návštěvníkov sobotňajšie jazdy Hrončianskou dolinou už zo stanice Chvatimech do Čierneho Balogu a spät, o bližšie informácie pište na e-mail: jazda.vlakom.chz@isternet.sk alebo telefonujte 00421 4861 91500. Pravidelná turistiská doprava z Chvatimehu bola zahájena 1.5.2004, od 23.9.2003 bolo však už mozné objednať mimorjadnú jazdu vlakom kedykoľvek.

Od počátku sezóny jsou na ČHŽ pro náročný provoz k dispozici velké dieselové lokomotivy rumunské výroby Faur Lxd 302 a 285, zakoupené ze zrušeného polského cukrovaru v Tuczně, kde byly určeny ke šrotaci. Největším lákadlem však zůstává nově opravený a zprovozněný historický motorový vůz M21.004 z roku 1939, který se slavnostně představil na 1. máje.

Další informace naleznete na www.chz.sk

Aktuální stav

Na této již nejznámější LŽ s muzejním provozem přibylo v roce 2004 nové lákadlo v podobě rekonstruovaného historického motorového vozu M21.004. Zdůrazněním dopravního významu ČHŽ je i množství návštěvníků lesnického skanzenu ve Vydrovské dolině, který již druhou sezonu nabízí 35 zastávek – trojrozměrných exponátů představující těžbu dřeva a další blízkou tématiku lesního hospodářství. Skanzen je otevřen celoročně, od 1. května do 15. září je dosažitelný železničkou.

Na koleje ČHŽ přibyla 19. listopadu 2004 rumunská parní lokomotivy 764.407R (lokomotiva byla vyrobena v dílnách v Reghinu až v roce 1985 s v.č. 604, poté jezdila do roku 1988 na rumunské LŽ Margina), která by měla posílit řadu parních lokomotiv ČHŽ pro turistické vlaky. Druhý dieselový "rumun" Faur č. 302 zůstává definitivně na kolejích ČHŽ a v létě 2005 obdržel díky sponzorovi a podpoře ateliéru Konting nový, modrý nátěr s reklamním nosorožcem Keramika Soukup.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.