FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Informace pro vodáky - řeka Teresva

10.7.2008 | Ondřej Kučera
Mokranka nad Usť Čornou

Vyhledávanou řekou v Zakarpatské oblasti Ukrajiny je horská řeka Teresva, začínající v Usť Čorné (vzniká soutokem řeky Mokranky a Brusturanky). Teče svižně bez jezů a jiných překážek, v horním toku několik pěkných peřejí až WW III. Horní úsek a zdrojnice jsou doporučeny pro zkušené vodáky.

Krásný peřejnatý úsek začíná pod Usť Čornou, zpočátku protéká lesnatým úzkým údolím a pokračuje přes nejužší místo údolí (nad přitokem bočního potoka Ozorel, WW III) do obce Krásná do Dubového (WW II+). Další část plavby pokračuje již v širokém Brusturanka odlesněném údolí z Dubového přes Neresnicu k ústí do řeky Tisy u obce Teresva měří 36 km (WWI+). Pod Neresnicí řeka meandruje a koryto je plné naplaveného štěrku. Většinou má celoročně více vody než Těrebla, tudíž je sjízdná i v létě, vhodný doba k uskutečnění splavu je však květen a červen. Táboření v Usť Čorné je možné na fotbalovém hřišti, příp. v několika dobrých penzionech, zásobování podél celé řeky je v obcích bez problémů, podél Teresvy vede hlavní silnice do Usť Čorné s pravidelnou autobusovou dopravou z Ťjačeva 4 × denně - viz. www.karpaty.net/ustcorna. Aktuální počasí a vodní stav najdete na gmc.uzhgorod.ua.

Kilometráž řeky Teresva:

  • 57.0 Usť Čorná
  • 52.0 peřej WW III !
  • 44.0 vesnice Krásná
  • 36.7 silniční most Dubové, před mostem krátká peřej WW III
  • 22.5 silniční most Neresnica
  • 0.0 ústí do Tisy poblíž Teresvy

Pravá zdrojnice Teresvy, řeka Mokranka je sjízdná z Ruské Mokré (WW II), cca 2 km nad soutokem s Brusturankou.

Brusturanka

Řeka Brusturanka tvoří levý přítok a je zpravidla sjízdná z Lopuchova (km 8), při vyšší vodě od soutoku Plajské a Turbatu (bývalé nádraží lesní dráhy Usť Turbat - km 17, WW III). Cca 1 km nad soutokem s Mokrankou se nachází rozvalený jez býv. hydroelektrárny s nebezpečným vývařištěm (!!), o cca 200 m níže skalnatá soutěska nazývaná "Huk" s kamennými prahy (WW IV !!!). Podél řeky vede do obce Lopuchovo rozbitá místní silnice (autobusové spojení 2x denně), dále do udolí Plajské vede od nákladních aut rozbitá lesní cesta (sjízdná pouze terénními vozidly).

Kilometráž najdete na http://www.raft.cz

Aktuální informace o tipech na vodácké výpravy na Ukrajině najdete v časopisech Hydro 3/2008 a Kanoe, raft, kajak 1/2008 nebo na http://tourclub.com.ua.

Brusturanka Brusturanka Teresva v Krásne Teresva u Ozorelu

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.