FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Beskid Sadecki

12.4.2001 | Kamil Balaj

Beskid Sadecki patří do oblasti Západních Beskyd a skládá se ze dvou horských pásem, které odděluje dolina řeky Poprad. Západní část leží mezi řekami Dunajcem a Popradem – pásmo Radziejowej (nejvyšší vrchol Radziejowa – 1 262 m). Východní část pak mezi dolinami Popradu a Kamienky Navojowskiej – pásmo Jaworzyny Krynickiej (nejvyšší vrchol Jaworzyna Krynicka – 1 114 m).

Samostatnou skupinu tvoří oblast Zimnego a Dubnego mezi Popradem, dolinou Muszynki a hranicí ze Slovenskem (nejvyšší vrchol Kraczonik – 934 m), takzvané Gory Leluchowskie. Beskid Sadecki je z jihu ohraničen státní hranicí ze Slovenskem, ze severu Pogorzem Ciezkowickim, ze západu Gorcami částečně předhůřím Beskidu Wyspoveho a kotlinou Sadeckou, z východu je pak lemuje Pogorze Karpackie a Beskid Niski. Dvě největší řeky Dunajec a Poprad přitékající z Tater mají velký význam pro život v celé oblasti. Svými průlomy (Poprad od Muszyny po Barcice, Dunajec v okolí Tylmanovej) vytvářejí ráz krajiny. Nezanedbatelné jsou z hlediska zásobárny vody v umělých jezerech (Roznowskie, Czechowskie). Na území Beskidu Sadeckeho se nachází také velké množství minerálních pramenů, zejména v dolině Popradu a jeho přítoků.

Velmi významnou část přírodního bohatství tvoří fauna a flóra soustředěná do 19 přírodních rezervací. Pro svou rozmanitost a krajinnou pestrost je Beskid Sadecki jednou z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí Polska.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.