Lavinová prevence v Ukrajinských Karpatech - monitoring v Zakarpatské oblasti

Horská služba

V rámci malého projektu Mezinárodního Visegradského fondu chceme v průběhu zimní sezony 2012 zpracovat aktuální lavinovou situaci, především v blízkosti lyžařských areálů v ukrajinských Karpatech - v Zakarpatské oblasti a vytvořit analýzu aktuálního stavu lavinové prevence a připravenosti ukrajinské horské služby pro mimořádné situace.

Nově vznikající lyžařské areály díky nově vybudovaným lanovkám až do nejvyšších partií hor velmi zpřístupnily lavinové terény. Cílem projektu je zmapování lavinových katastrů především v blízkosti skiareálů a v oblastech s vyšší koncentrací lyžařů, ve velké míře také návštěvníků z Čech, Polska, Slovenska a Maďarska.

Po konzultaci s ukrajinskou horskou službou jsme pozornost zaměřili na oblasti Boržavy (lyžařský areál Pilipec), Svidovce (Dragobrat) příp. další cíle zimních turistů - polonina Krasna a Pikuj a vyhodnotit potenciálně nejrizikovější lavinové katastry a informovat o nich.

Cílem projektu je zmapování tradičních lavinových tras na základě historických záznamů, terénních obhlídek vytipovaných s ohledem na horopisné a meteorologické podmínky. Na základě měření v terénu evidovat potenciálně nebezpečné svahy a zaměřit na ně pozornost z hlediska prevence.

IVF

Po seznámení se s činností Ukrajinské meteoslužby bude následovat sestavení přehledu stacionárních a automatických stanic. Především s ohledem na využití jejich polohy a poskytovaných dat na webu pro potřeby lavinové prevence turistů a lyžařů, pro lavinovou předpověď v Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Popis situace

Horská území v ukrajinských Karpatech jsou minimálně osídlena, délka přístupových údolí dosahuje okolo 30 až 50 km v těžko dostupném terénu. V Zakarpatské oblasti patří mezi nejvýznamnější horské skupiny polonina Runa (délka 20 km, max. nadm. výška Runa - 1 482 m), Boržava (délka hl. hřebene 45 km, max. nadm. výška Stij - 1 681 m), polonina Krásna (délka hřebene 35 km, max. nadm. výška Sihljanskij - 1 563 m), pohoří Gorgany (členitý hřeben v délce cca 130 km, max. nadm. výška Syvulja 1 836 m), polonina Svidovec (50 km, max. nadm. výška Bliznica - 1 883 m), pásmo Černohory (40 km) skupina vrcholů nad 2 000 m s nejvyšším vrcholem Ukrajiny Hoverla (2 061 m). Především pohoří Boržava a Svidovec jsou vyhledávané pro skialpové túry a freeride. Nejvyšší partie jsou dostupné lanovkami a ušetří tak dlouhé nástupy.

Laviny na monitorovaném území

Na území Zakarpatské oblasti se v ukrajinských Karpatech nachází více než tisíc významných lavinových katastrů, lavinově nejaktivnější je pohoří Boržava, polonina Krásna, Gorgany, Svidovec a Černohora - přičemž díky nově budovaným skiareálům jsou návštěvníci nejvíce ohrožení v pohoří Boržava (za 6 let spadlo 50 lavin, největší lavina 75 000 m3), Svidovec (za 4 roky 140 lavin) a Černohora (za 6 roků 80 lavin, největší 32 000 m3).

Projekt monitoringu lavinové prevence a aktuální situace je financován v rámci malého projektu Mezinárodního Visegradského fondu.

Partneři projektu

VIF Turkula Snowski

Odborní partneři projektu

Horská slžba Gopr Alpy4000