FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Karpaty - ekoregion světového významu

29.6.2009 | Otakar Brandos
Prales

Karpaty. Nedozírné hluboké lesy, nepřístupná a lidskou činností téměř nedotčená údolí, poloninské louky rozezvučené cinkotem zvonců ovcí, strmé skalní stěny a nebetyčné štíty hrdě se zvedající k blankytně modré obloze. Roubené dřevěnky zastrčených vesnic a Bohem zapomenutých horských samot a usedlostí, dřevěné pravoslavné kostely, poslední skomírající lesní železnice poháněné párou. Stálé sílící tlak člověka na poslední neporušené horské a přírodní celky, ale i silná a životaschopná populace medvědů, vlků a dalších velkých šelem, které jsou na evropském kontinentu největšími.

Krásné a dlouhé hřebenové túry, treky okořeněné posezením u večerních ohňů s praskajícím a smolou vonícím dřevem, pečenou slaninou, ale i borovičkou, vodkou či rakijí. Posezení na salaších, noci pod širákem či v senících, nebe plné hvězd, které nejsou rušeny světly velkoměst. Nevšední zážitky, nezapomenutelná přátelství, pohostinnost a dobrosrdečnost domorodců, scenérie zarývající se nesmazatelně hluboko pod kůži. To vše jsou a to vše mohou nabídnout Karpaty, ekoregion evropského významu, poutníkovi s očima otevřenýma a se srdcem na dlani.

Kultura, kostel v Karansebeši, Rumunsko

Letos tomu je právě deset let co vznikla Iniciativa pro karpatský ekoregion CERI (Carpathian Ecoregion Initiative, www.carpates.org) jako reakce na stále rostoucí ohrožení tohoto významného ekoregionu. Tato organizace, která dnes zahrnuje sedm karpatských zemí a 45 členských organizací) vznikla z popudu WWF (Světový fond pro ochranu přírody), který určitě všichni znáte. Tato iniciativa má za cíl ochranu křehké karpatské přírody, aby nedotčená údolí, horské louky polonin či životaschopné populace medvědů, vlků a dalších druhů nezůstaly jen ve starých knihách … O výjimečnosti Karpat svědčí skutečnost, že WWF zařadila Karpaty na seznam 200 nejvýznamnějších přírodních oblastí na naší modré planetě. Vždyť v Karpatech o celkové rozloze 209 256 km2 (jsou tedy větší než Alpy) se nacházejí nejrozsáhlejší komplexy horských lesů a pralesů v Evropě. Karpaty hostí přes 480 endemických druhů rostlin a živočichů. V Karpatech nalezneme velkou populaci medvěda hnědého (asi 6 500 kusů), vlka (asi 4 000 kusů) a rysa (asi 2 500 kusů). Karpaty jsou tak posledním evropským útočištěm těchto velkých šelem, neboť v jiných částech Evropy (Pyreneje, Apeniny aj.) žijí velké šelmy jen velice sporadicky a ostrůvkovitě.

Lesy a nedozírné hřebeny, to jsou Karpaty Karpatská flóra Kulturní krajina Karpat Karpaty

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.