www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Slabé zemětřesení v ukrajinských Karpatech

25.11.2006

Ve čtvrtek 23.11.2006 vyděsilo obyvatele ukrajinsko-polsko-slovenského regionu Karpat okolo 8 hodiny ranní středně silné zěmětřesení. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u města Berehovo, v Zakarpatské oblasti, kde se nachází původní vulkanické pásmo. Záchvěvy půdy o síle 4,3 stupňů Richtera (podle polského zdroje 4,8 st. Richtera) lokalizovali seizmologické stanice až v polských Pieninách a Bieszczadech a obyvatelé slovenského Vihorlatu. Podle informačního serveru www.bieszczady.pl v Polsku zěmětřesení nezpůsobilo škody na majetku, ani na Slovensku kde bylo zemětřesení patrné v oblasti Zemplína. Poslední zemětřesení v roce 2003 poškodilo v okolí Sobranců v obci Jasenov na devět desítek budov.

Aleš Kučera, foto Otakar Brandos

http://www.sme.sk/

Na Zemplíne sa triasla zem
Aktivní Karpaty
ZEMPLÍN - Slabšie otrasy pocítili včera ráno po ôsmej obyvatelia Zemplína. Podľa Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied dôvodom bolo zemetrasenie na Ukrajine asi 40 kilometrov juhovýchodne od slovenských hraníc. Hoci na Slovensku neboli hlásené žiadne materiálne škody, ľuďom udalosť hneď pripomenula silnejšie zemetrasenie v okolí Sobraniec z mája 2003. "Na Ukrajine desať kilometrov od mesta Berehov došlo o 8 hodine 15 minúte a 20 sekunde k stredne silnému zemetraseniu. Jeho lokálne magnitúdo určené predbežne zo záznamov národnej siete seizmických staníc je 4,3," informoval Peter Moczo z oddelenia seizmológie geofyzikálneho ústavu. Najsilnejšie záchvevy a dunenie zrejme pocítili ľudia v juhovýchodných oblastiach Zemplína.

Od začiatku roka by vo Vihorlatských vrchoch, ktoré sú jednou z tektonicky aktívnych oblastí, mala pohyby zeme zaznamenávať lokálna sieť seizmických staníc. O jej budovaní rozhodla vláda v máji 2004, rok po tom, čo Zemplín postihlo zemetrasenie. V obci Jasenov v Sobranskom okrese poškodilo deväťdesiat percent domov.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.

E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net