www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Aktuality z Karpatských lesních železnic - léto 2006

22.8.2006

ČHŽ – Čiernohronská železnica
V letní sezoně 2006 byl 1. srpna poprvé představen vínovůz J&J. Ostrožovič, kdy proběhla zkušební jízda a následný křest vínovozu WR/u 2. Vínovůz bude sloužit jako pohyblivý bar a vinotéka tokajských vín firmy J&J Ostrožovič – viz. www.ostrozovic.sk po síti ČHŽ, kde bude přesouván. Při objednaných jízdách může být výjimečně zařazen do zvláštního vlaku. Vedle baru má vůz 28 míst k sezení. Křest vozu proběhl 1.8 v cca 18.50 hodin na zastávce Vydrovo za přítomnosti Jaroslava Ostrožoviče, který představil vzácným hostům svá vína. Vínovůz byl tažen lokomotivou Faur Lxd 2-302 (v roce 2003 zakoupen v polském cukrovaru Tuczno), kterou firma Konting opatřila v loňském roce reklamním nátěrem. Návrh vínovozu pochází též z atelieru Konting, realizaci a stavbu realizovaly dílny ČHŽ. Fotografie ze křtu vínovozu jsou na http://www.konting.cz.

BKL – Bieszczadska kolejka lesna
Cisna, foto A. Kučera Na této dnes turistické uzkokolejce se v tomto roce událo mnoho nového - lákadlem na bieszczadské LŽ v Cisně je parní lokomotiva Las označená číslem Las 1884 (Fablock 4967/1956), zakoupená ze zrušeného cukrovaru Kruszwica. První neoficiální jízda parní lokomotivy proběhla 15. října 2005. Instalaci baňateho komína s odjiskřením provedli 21. dubna 2006 kolegové z Čiernohronské železničky v Čierném Balogu a čeští přátelé této dráhy, čímž lokomotiva splňuje i protipožární požadavky pro pravidelný provoz v lesích - viz. http://www.karpaty.net Do pravidelného provozu s cestujícími však uvedena ještě nebyla, neboť čeká na osvědčení k provozu z drážního úřadu – BKL, v době 110. výročí a 10. výročí založení nadace na záchranu této lesní dráhy, získala finační prostředky na obnovení trati v 7 km úseku Wola Michowa – Nowy Lupkow, kde se dráha setkává s normálně rozchodnou tratí PKP. Plánovaná obnova by měla být dokončena v roce 2008, v srpnu byly obnoveny koleje až do stanice Smolnik, cca 3 km před Lupkowem - http://www.kolejka.bieszczady.pl. Na této turistické dráze přibylo i několik nových vozidel - objevily se i dlouho očekávané výletní vozy, přebudované z původních nákladních vozů z úzkorozchodné dráhy PKP Przeworsk - http://www.kolejka.bieszczady.pl. V současné době probíhá oprava velké parní lokomotivy Kp4 a byla zakoupena motorová lokomotiva Faur Lxd 2.347 z Mlawy - http://www.kolejka.bieszczady.pl, více též na v následujícím článku.

Múzeum liptovskej dediny Pribylina (múzeum PLŽ)
Pribylina, foto Svatopluk Šlechta Dne 9.7.2006 se v den "S parou na kolesách" v Pribyline, představila znovu zprovozněná parní lokomotiva Považskej lesnej železnice Kč 4-199. Bohužel pro poruchu byla odstavana – jízdy proběhly krátce na sto metrech kolejí. Bohužel amatérské podmínky v kterých muzejní LŽ vzniká zatím připomíná více skanzen než lesní dráhu (vstupné 80 Sk je třeba zaplatit i za pouhý průchod "skanzenem").

Lesní dráha Vyhoda a Mindunok Beskidskij
Na této poslední pravidelně provozované lesní dráze na Ukrajině probíhá provoz ve stejném rozsahu jako v loňském roce – svoz dřeva probíhá z Vyhody podél Mizunky do Mindunku Solotvinského (cca 24 km). Od tohoto rozvětvení se nejvíce využívají tratě v údolí řeky Soboľ a přítoků - odbočka na Maguru z výhybny Soboľ a dvě koncové větve Levyj Tichyj a Pravyj Tichyj (zde byla těžba v červnu zastavena), nově je obnovena odbočka Sobolica (odbočka v cca km 2 za Mindunkem S.). Podél Mizuňky se využívá za Mindunkem S. pouze 1,5 km úsek Lesní železnice, Vyhoda, foto Jiří Konečný k nákladišti Zavijky. Celkem je okolo 50 km provozních tratí podle aktuální těžby. V provozu je lokomotiva TU4 1693, 1695 a TU8G.0017 a TU8.0364. Novinkou (a možná blýskáním se na lepší časy) je opravení drezíny na přepravu osob TU6P.0037 v turistickém provedení pro turistické a lázeňské skupiny z Truskavce a Moršinu (díky iniciativě cestovní kanceláře Uniplyt Vyhoda). Z depa Brošněv – původní LŽ Osmolda - byla zakoupena zbylá vozidla (drezíny, vagony a velká drezína PD 1) . Rozběhla se částečná obnova trati z Vyhody podél řeky Sviča směrem po zrušené větvi na Myslovku – k prezidentské turbáze (zničená povodní v roce 1998), výhledově až do Mindunku Beskidského, též z iniciativy vyhodské cestovní kanceláře.
Beze změny zůstává i provoz na tratích nad Mindunkem Beskidským na izolovaném úseku kdysi spojené sítě.

Lesní dráha Kušnica (Zakarpatská Ukrajina)
Snahy na obnovu zbytků lesní dráhy v Kušnici (v údolí řeky Boržavy v Zakarpatské oblasti) narazily 23.5. na likvidaci původních kolejí soukromým majitelem pily ENO Dovhé v úseku Priboržavskoje – Dovhé – Kušnica. Díky jednání s vedením IKEA/ ENO Mukačevo se podařilo likvidační práce načas zastavit a vyjednává se možnosti odkoupení aktivistami okolo pana Denyse Dobry z Imstičeva.

Obnova lesní dráhy ve Skolje
Lesní dráha ze Skolje (na trati Stryj – Lavočné – Mukačevo) ve Lvovské oblasti byla zlikvidována po povodni již v roce 1970!! V roce 2005 vznikla iniciativa Národního parku Skolje, sdružení "Karpatskij tramvaj" a místního regionu a obce Skolje na obnovu trati pro turistický ruch k vodopádu Kamjanka. Bližší informace o aktuální situaci a možnostech pomoci získáte na mailu wwlok@utanet.at.

HLÚŽ Vychylovka
Rekonstrukce na úvratích Na kysucké části je provoz ve skanzenu "stabilizovaný", ale konečně začíná montáž chybějícího úseku kolejí v místě postiženém před několika roky postupně (nejméně) dvěma sesuvy, tedy v oblasti první úvrati nad Chmúrou. Zde se po několika letech podařilo stabilizovat podmáčený svah opěrnými zdmi a odvodněním. Letos byl (sponzorsky) proveden postřik celého Kysuckého úseku - HLÚŽ včetně úvratí. Místní loko DH 120 je údajně po GO. Poblíž depa je vidět velkou skládku impregnovaných pražců, které se používají pro položení svršku 1. a části 2. úvratě. Lze předpokládat, že do konce letošní "pracovní sezóny" by zmíněný úsek mohl být průjezdný alespoň pro drezíny - lokomotivní provoz je záležitostí obnovy celé trati. Vstupné do skanzenu je 50 Sk, vyhlídková "okružní" jízda skanzen – Chmúra – skanzen – Kubátkovia – skanzen stojí 80 Sk, o sobotách a nedělích jezdí parní lokomotiva U34.901.

(sestaveno ze zdrojů Jana Slavíka a Josefa Němečka)

Oravská lesná železnica – OLŽ (zkratka LÚŽ se již nepoužívá)
Rekonstrukce na Oravě Na oravské části je "pokrok" výraznější - na celém úseku mezi Tanečníkem a sedlem Beskyd probíhá kompletní obnova kolejového svršku, spočívající v odtěžení veškerého zásypu (= hlíny se štěrkem) až k pláni a výměně většiny pražců, po níž bude trať zaštěrkována. Celý úsek včetně obnovených stanic Tanečník i Beskyd by měl být příští rok schopen provozu s "cestujícími" (ten zatím není povolen): k dispozici je nyní (zatím) jeden těžký "dubnický" lokotraktor DH 100 s krytým vozem a velká drezína pro cca 12 osob (vyrobená Ing. Němečkem). Také v objektu na Tanečníku probíhá stavební činnost, která umožní jeho využití k umístění expozice o lesní železnici i vytvoření "oficiální" ubytovací kapacity. Finanční prostředky, které Oravské múzeum pro tyto účely získalo, jsou tedy evidentně vynakládány účelně a lze se těšit na příští rok, kdy už by tam (konečně) mohlo začít něco smysluplně fungovat.

Aleš Kučera

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.

E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net