www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Aktuality z provozu na lesních železnicích

10.9.2004

V průběhu června a července 2004 se nám podařilo uskutečnit "inspekční cestu" po lesních železnicích na Ukrajině, Polsku a Slovensku.

UKRAJINA
LŽ Vyhoda – rozsah provozu přibližně odpovídá informacím uvedeným na www stránkách. Pro upřesnění uvádíme, že "rabočij pojezd" odjíždí v pondělí z Vyhody od pomníku parní lokomotivy (v centru městečka) zpravidla v 8 hodin a jede na Mindunok Solotvinskij. Svoz dřeva probíhá z nákladišť v místě těžby, na odbočce Levyj Tichyj a Soboľ. Před areálem depa stojí zbídačená neprovozní parní lokomo-tiva K159, původně určená pro zvláštní jízdy zahraničních turistů Džerelo. Zaměstnanci LŽ občas požadují za svezení "příslušný" smluvní obnos v USD (záleží však na štěstí a náhodě). Ve Vyhodě lze případně i přenocovat v "hotelu" (bývalé ubytovně) dobře ukrytém v ulici za autobusovou stanicí (směrem k depu LŽ), cena je 25 Hriven nebo 5 USD na osobu, vč. sprchy a kuch. koutu na patře.
Z důvodu dlouhotrvajících dešťů v oblasti ukrajinských Karpat poslední červencový týden, především ve dnech 30. a 31.7., došlo k vylití vody z koryta říčky Mizuňky a trať LŽ Vyhoda byla na mnoha místech poškozena, včetně mostků. Provoz byl po dobu dvou týdnů zcela přerušen, následně byl postupně obnovován.

Ex LŽ Vyhoda – samostatný úsek nad Mindunkem Beskidském Tratě LŽ vedoucí z koncového bodu M. Beskidskij směrem k hlavnímu hřebeni vytvářejí od povodně 1998 izolovanou síť tratí, oddělenou od původní "mateřské" sítě LŽ Vyhoda. Provoz dnes zajišťuji soukromá těžařská firma s jednou lokomotivou TU8-0267 a 4 vozy. Lokomotiva vyjíždí až 3x denně na některá z nákladišť, kde probíhá těžba – v červnu směrem západním pod Vyškovský Horhan, nejprve k bývalé lesovně Beskid a na nákladiště Drabina (cca 5 km) a na nákladiště Hranica prava (cca 4 km). "Východní" větev, vedoucí pod vrchol Hyča je střídavě využívána s předchozí částí a je sjízdná k nákladištím Malenka Sviča (cca 3 km) a na odbočky Novyj Us (1 km), ta byla provozována naopak v červenci. Celou síť udržuje v provozu "pan traťmistr" se svoji drezínou a udržuje tak tratě překvapivě ve velmi dobrém stavu.
Nejvhodnější přístup na Mindunok Beskidskij je z Myslovky, ležící na hlavní silnici mezi obcemi Vyhoda a Vyškov, vedoucí z Doliny do Chustu do Zakrapatské oblasti. Zde zastavují autobusy a maršrutky, dále podél Sviči lze dojít nebo pokračovat stopem lesáckých "gruzoviků". Od konce dráhy lze vystoupat po lesních cestách na "hraniční" karpatský hřeben na Vyškovský Horhan nebo Hyču – od ní dále na východ na Popaďu.

LŽ Osmoloda – V bývalém depu dráhy v Brošněvu se nachází několik vraků lokomotiv a většina kolejí, vč. trati do Osmolody skončila na šrotišti. V Osmolodě, kdysi malebném horském nádražíčku, se nachází několik lokomotiv a drezín mimo koleje. Sporadický provoz drezíny ZIL, označený GMD4-850, do osady Darjev skončil již nenávratně v roce 2002. Jakékoli informace o snahách obnovit provoz se nezakládají na pravdě. Nosný pilíř dlouhého mostu přes řeku Moloda je vážně poškozen.

LŽ Usť Čorná – Po této nejkrásnější lesní dráze na bývalém území Podkarpatské Rusi nenajdete ani stopy. Z povrchu zemského loni zmizel i přes snahy českých příznivců LŽ a bývalého náčelníka LŽ Usť Čorná i historický motorový vůz M11.901 (vyrobený v roce 1936 v Praze). V místech bývalého rozlehlého nádraží se nachází sklady privátních firem, budova LŽ je velmi žalostném stavu a částečně pronajata.

POLSKO
LŽ Cisna – zde je provoz zcela stabilizován. Dnes již zdejší turistická dráha prosperuje a na nezájem turistů si nemůže stěžovat. Snahou se je získat i parní lokomotivu nebo zajistit sponzora na opravu parní lokomotivy Las umístěné zatím jako exponát v depu Majdan-Cisna.

SLOVENSKO
HLUŽ Vychylovka – Příchodem nového vedoucího této části bývalé Kysucko-oravské lesní dráhy snad svitla naděje na nápravu chyb a škod z minulého období (poničené, chátrající a zanedbané exponáty). O sobotách a nedělích v čele turistických vláčků jezdí "malá maďarka" U34.901 z roku 1909 (skvěle zrekonstruovaná poč. tohoto roku ve Vrútkách). Výchozím a nástupním místem však není parkoviště či osada Kubátkovia pod Skanzenem kysucké dědiny a LŽ by mohla přivážet návštěvníky, ale u vstupu (a pokladny) do skanzenu (tzn. asi uprostřed trati). Cestující tak musí od zastávky autobusu vyrazit po asfaltce k pokladně a až odtud absolvovat "kolečko" skanzen-vstup – Chmúra – skanzen-vstup – Kubátkovia – skanzen-vstup (oproti loňsku se dá však domluvit alespoň výstup při zastavení vlaku na trase). Torza cenných exponátů parních lokomotiv (poničených při zřícení depozitáře) čekají na opravu na Chmúře. Postupně byl i stavebně stabilizován sesuv svahu na 2. a 3. úvrati.

LÚŽ Tanečník – Beskyd (tato nově vzniklá muzejní lesní dráha se nachází na torzu zachráněného úseku oravské části Kysucko-oravské LŽ) – po mnoha letech nezájmu se z iniciativy Oravského múzea začaly práce na obnově a záchraně zdevastovaného a rozkradeného jedinečného úseku lesní železnice Tanečník – sedlo Beskyd (navazující na HLÚŽ). Probíhá zde obnova depa a kolejiště na Tanečníku, byl obnoven most na Tanečníku a bylo položeno cca 100 metrů nových kolejí, pražců a štěrku. Rozsah prací a elán v této sezoně je velkým příslibem do budoucna pro záchranu jedné z nejkrásnějších tratí lesních drah.

ČHŽ Čierny Balog – na této již nejznámější LŽ s muzejním provozem přibylo nové lákadlo v podobě rekonstruovaného historického motorového vozu M21.004. Zdůrazněním dopravního významu ČHŽ je i množství návštěvníků lesnického skanzenu ve Vydrovské dolině, který již druhou sezonu nabízí 35 zastávek – trojrozměrných exponátů představující těžbu dřeva a další blízkou tématiku lesního hospodářství. Skanzen je otevřen celoročně, od 1. května do 15. září je dosažitelný železničkou.

Povodně - Díky dlouhotrvajícím srážkovým úhrnům v oblasti na východě Polska (Bieszczady), ve Lvovské a Ivano-Frankovské oblasti Ukrajiny, v Prešovském kraji a v oblasti Bukovských vrchů na východním Slovensku a částečně v severních horských oblastech Rumunska v posledním červencovém týdnu, došlo k mnoha lokálním povodním, vylití řek z koryt a mnohamilionovým škodám. V oblasti polských Bieszczad bylo 30.7. evakuováno několik domů v blízkosti Solinky a harcerský tábor v oblasti Sianki, došlo k poškození místních komunikací. V oblasti ukrajinských Karpat zaznamenal největší srážkové úhrny okolí Užockého průsmyku a oblasti Stužice, díky čemuž došlo k vzedmutí řek na východním Slovensku. Vysoké srážkové úhrny v oblasti Toruňského průsmyku a Horhan způsobily poškození tratě na lesní dráze ve Vyhodě (v Ivanofrankovské oblasti) a dočasné zastavení provozu. Na Slovensku nastala dramatická situace po protržení nádrže na Ondavě a v povodí řeky Torysy, celkem bylo evakuováno téměř dvě stovky obyvatel.

AK, AB, KB

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.

E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net