FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Jak vybrat turistickou obuv do hor?

28.2.2022 | PR

Správný výběr turistické obuvi do hor je jedním z předpokladů, že si vysokohorskou turistiku užijete. Dokonalé turistické boty do hor existují, stačí si je pečlivě vybrat.

1. Vyhněte se online nákupům

Výběr bot pro horskou turistiku se nesmí uspěchat. Víte, v kterou denní dobu je nejlepší boty nakupovat? S čím při nákupu počítat a čemu se vyhnout? Vybrat si kvalitní trekové a turistické boty není jen tak. Vzhledem k tomu, že boty musí obstát v náročnějším terénu, nákup online nedoporučujeme. Na výběr bot do hor si zkrátka budete muset najít chvilku času. V kamenném obchodě boty ihned vyzkoušíte, a to i na trenažérech chůze. Ty ve specializovaných prodejnách simulují různý terén a vy můžete ihned boty podrobit základním testům. Nákup s rozmyslem se vám jistě zúročí na kopcích, když vaše noha bude jako v bavlnce.

2. Zvolte správnou velikost boty

Možná vám zrovna tohle přijde jako zbytečná rada. Je přece nad slunce jasné, že nepůjdete na hory v malých nebo příliš velkých botách. V případě turistických bot musí velikost opravdu sedět, a to ve všech směrech. Nepatrná odchylka od velikosti vaší nohy, kterou byste ve volnočasových botách nejspíš ani nezaznamenali, může být v náročném terénu velice patrná.

Počítejte s tím, že vám noha během výšlapu mírně oteče. Proto boty na horskou turistiku nezkoušejte brzy ráno, ale radši odpoledne, když už máte něco nachozeno a vaše noha je oteklá. Jak už jsme zde zmínili, specializované prodejny nabízí různé trenažery chůze. Na nich si můžete vyzkoušet, jak vám bota vyhovuje. Vyzkoušejte zejména chůzi z kopce. Při ní sledujte, jestli se prsty nedotýkají špičky boty. Dobře přiléhat k noze by měla také kotníková část boty a pata. I tady hrozí puchýře a otlačeniny.

3. Boty vybírejte s ohledem na náročnost terénu

Své boty vybírejte podle toho, jaký terén s nimi hodláte šlapat. Pro střední a náročný terén jsou vhodné vysoké (kotníkové) turistické boty s tuhou podrážkou, které vám poskytnou dostatečnou oporu. Díky tomu, že vysoké boty váš kotník zafixují, předejdete možnému zranění při výšlapu a více vydržíte. To nám připomíná, že by vás mohly zajímat také turistické batohy, do kterých na cestu přibalíte vše potřebné, tedy i zdroj vaší energie.

Outdoorové boty mají většinou tlumící mezivrstvu z polyuretanu, která mírní otřesy při chůzi v terénu. Turistické boty jsou také často opatřeny pryžovým lemem, který slouží jako ochrana před okopáním bot a poškození jejich povrchu.

4. Dbejte na výběr správného materiálu bot

Kvalitní trekové a turistické boty jsou v dnešní době vyrobeny z takového materiálu, který splňuje všechny požadavky, které na boty kladou náročné podmínky. Boty by měly být prodyšné a nepromokavé, což dnešní technologie výroby s přehledem splňují. Možná se ale při výběru přikloníte k pravé kůži. Kůže je přírodní materiál s řadou výtečných vlastností. Boty z ní jsou však těžší než turistické boty z moderních materiálů a vyžadují nemalou péči.

5. Nepodceňujte výběr ponožek

I velmi kvalitní trekové a turistické boty vyžadují vaši součinnost. Aby chůze v nich byla co nejpohodlnější, nepodceňujte ani výběr vhodných ponožek. Ty by měly ideálně od chodidla odvádět vlhkost, aby kůže na chodidle nebyla náchylnější k tvorbě puchýřů. Dobrou volbou jsou ponožky z vlny či z kombinace vlny a syntetického materiálu, které zaručují správné vlastnosti. Aby noha byla v suchu po celou dobu výšlapu, měli byste si na cestu přibalit ještě jedny suché ponožky navíc.

6. Pečujte o komfort chodidla v botě

Turistické batohy jsou neméně důležité. Kromě náhradních ponožek, náhradního trička, vody a nějaké té energetické tyčinky, byste v nich měli mít i náplasti na případné oděrky či tejpovací pásku pro podporu namáhaného místa. Někteří si s sebou na výšlapy berou obyčejnou vazelínu. Tou promažou prsty na chodidlech a jejich okolí, aby předešli tvorbě puchýřů a oděrek.

Vězte, že ani v případě pečlivého výběru turistické obuvi, ji nemůžete hned na poprvé podrobit příliš dlouhému treku. Zkuste v ní napřed ujít menší vzdálenost, abyste věděli, že vám opravdu sedí.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.