www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Karpatská vinná cesta opět ožila

27.2.2006

Ve dnech 3. a 4. února 2006 se uskutečnila mezinárodní konference "Portius Express", účelem které byla podpora a rozvoj turistického ruchu mezi oblastmi Tokaje (Tokaj, Sárospatak, Sátoraljaújhely a Slovenské Nové Mesto), oblasti Zemplína (Trebišov, Michalovce, Humenné a Medzilaborce) a Malopolského regionu (Sanok a Krosno).

Vinná cesta Tato historická karpatská vinná cesta, spojnice bývalých Uher a Haliče, v rámci konference opět po letech načas ožila. Po 130 leté trati První uhersko-haličské železnice se vydal zvláštní vlak "Portius Express", pojmenovaný podle polského obchodníka jež byl královským rádcem, ale i dodavatelem tokajských vín na královský trůn. Trasa zvláštního vlaku vedla z maďarské Budapešti přes Tokaj, Sárospatak, Sátoraljaújhely, dál přes východoslovenské města Slovenské Nové Mesto, Michaľany, Trebišov, Humenné a Medzilaborce, polský Lupków a Sanok do Krosna.

Účastníci konference - zástupci měst a obcí na trase, parlamentních komisí, vývozci tokajských vín jednotlivých zemí a především zástupci železničních společností MÁV, ŽSSK a PKP, se zabývali myšlenkou obnovení tradiční vlakové spojnice, nyní mezi Maďarskem, Slovenskem a Polskem, za účelem podpory turistického ruchu v uvedených regionech.

Jednou z konkrétních myšlenek bylo i obnovení vlakového spojení po uvedené trase První uhersko-haličské železnice alespoň o víkendech v období letní sezony. Závěrečné memorandum dává alespoň teoretickou šanci, že opět dojde k obnovení vlakové dopravy z oblasti Zemplína a Tokaje do nejvýchodnějšího regionu Karpat v EU – na poloniny Bieszczad a do zapomenutých dolin Bukovských vrchů, které jsou stále více vyhledávané i našimi turisty.

Bohužel, realita je však taková, že pravidelná osobní doprava mezi Medzilaborcemi a Lupkowem je opět zastavená (od 3.10.2005), minimálně do 23.6.2006. Teprve až od tohoto data by měl po dobu letní sezony – až do 3.10 2006 alespoň v pátek, sobotu a neděli vyjíždět 2× denně osobní vlak z Medzilaborců do Lupkowa a zpět.

Sestaveno podle pramenů BU.

Bližší informace o jízdě Portius Express na http://www.vlaky.net

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.

E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net