www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Na Kysucích, aneb ze Zákopčia do Semeteše

7.12.2006

Kysuce
Pohoří Javorníky se člení do několika podcelků, já vás tentokrát pozvu do Vysokých Javorníků. Tvoří je jeden ústřední hřeben, do kterého jsou téměř kolmo zařezané horské potoky, které rozdělily svahy na několik meziúdolních hřbetů. Svým kopcovitým rázem představují Vysoké Javorníky pestrý členitý terén, který poskytuje množství nenáročných turistických tras s pěknými výhledy. Vydáte-li se sem za turistikou, poznáte takzvané kysucké kopanice. Jsou svědectvím tvrdého života místních lidí, kteří kácením lesů získávali proužky neúrodných políček, na nichž pracovali od jara do podzimu, aby mohli s bídou přezimovat ve svých dřevěnicích. Ty jsou dnes rekreačními chalupami a z kopanic se staly rekreační osady využívané většinou jen o víkendech a dovolených. Obec Zákopčie je rozložená ve čtyřech dolinách s množstvím osad na přilehlých svazích, takže kdo není místní znalec, může mít s orientací problémy. Z konečné autobusu v osadě U Rulcov se vydáme po modře značené Cestě Viliama Galvánka vzhůru do osady Petránky (820 m). Můžeme se sem ovšem dostat i po červené značce z Čadce přes Chotárny kopec (906 m), což by bylo asi o deset kilometrů více. V Petránkách jsou na rozcestníku časové údaje: Jakubovský vrch 1:10 hod., Semeteš 4:20 hod.

Vystoupáme na kopec Vrchrieka (861 m) a odtud pokračujeme polní cestou po náhorní vyvýšeně. Po levé ruce necháme osadu U Jurdov (820 m) a začneme mírně stoupat na Jakubovský vrch (875 m). Na samém vrcholu je nádherná, svěží trávou porostlá loučka obklopená kolem dokola hradbou statných smrků. Tady by se bivakovalo! Pokračujeme přes osadu Mračkov, úvozovou cestou a mírným stoupáním do osady Holákov, o něco později míjíme osadu Cisárikovci a v sedle si můžeme odpočinout na lavičce u kamenné kapličky s novějším dřevěným křížem. Dále procházíme osadou Bachronovci a odtud téměř po vrstevnici do osady Bielovci. Pod námi už vidíme cíl dnešní túry, osadu Semeteš. Rozprostírá se na stráních sedla ležícího ve výšce 685 m, je zde obchod a restaurace, otevřeno je však jen v pátek, sobotu a neděli.

Kysuce
Těsně před koncem války, dne 20. dubna 1945, vlasovci obec vypálili a zastřelili 21 mužů jako odvetu za podporu partyzánů. Na paměť této tragické události byl postaven pomník, který uvidíte po levé straně, pokud se vydáte po silnici do Turzovky na vlak či autobus do Čadce. Ze Semeteše však můžete pokračovat dál po hřebenu na Melocík nebo po žluté značce do Vysoké nad Kysucou.

Mimochodem - Semeteš je osada obce Vysoká nad Kysucou, v níž má kořeny jeden z nejproslulejších kosmických veteránů - Eugene Andrew Cernan (*14.3.1934). V roce 1903 se jeho děd Štefan Čerňan s babičkou Annou vystěhovali jako tisíce jim podobných do USA. Usadili se v Chicagu, kde se jim o rok později narodil syn Andrej Štefan Čerňan. Za manželku si vzal děvče českého původu Rozálii Cihlářovou (její rodiče František a Rozálie pocházeli z Bernartic u Tábora a Nuzic u Bechyně). Poprvé startoval Cernan do kosmu v červnu 1966 na palubě kosmické lodi Gemini, kdy jako druhý Američan vystoupil z kabiny do volného kosmického prostoru. Podruhé se podíval zblízka na Měsíc, když v květnu 1969 sestoupil společně s Tomem Staffordem v měsíčním modulu Apollo 10 až do výšky pouhých 16 km nad povrch Měsíce. Konečně do třetice se stal velitelem výpravy Apolla 17 v prosinci 1972 a je až do této chvíle posledním ze dvanácti pozemšťanů, kteří pobývali na Měsíci.

Jaroslav Vála
Treking 2/2003

Další související články:

+ Kysuce, kraj neobjevených turistických možností
+ Kysuce, Javorníky

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.

E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net