FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Mapa Černohory, Čivčin a Maramureše

10.6.2013 | Aleš Kučera

V červnu 2013 vychází mapa Černohorského masívu, pohraničních Rachovských hor s majestátným vrcholem Pop Ivan Maramarošským, divokých a opuštěných Čivčin s údolím Černého Čeremoše, ale našimi turisty též vyhledávaného rumunského pohoří Maramureš s dominantním vrcholem Farcau.

Mapa

Tato mapa navazuje na předchozí mapy vydavatelství Aurius - "Gorgany, polonina Krásna, západní Svidovec", "Užanský národní park a pásmo Pikuje" a "Černohorský masív, východní Svidovec". Mapa vznikla ve spolupráci ukrajinských a českých kolegů, terénní práce a aktualizace zajišťovali kolegové z ukrajinské organizace Karpatské stezky spolu českým Karpatským turistickým spolkem a ukrajinskými záchranáři.

Mapa zobrazuje vedle turisticky nejvyhledávanějších cílů jako je Jasiňa, Rachov, Dragobrat, populárních vrcholů Pětros, Hoverla, Pop Ivan (Černá hora), Stoh, Pop Ivana Marmarošský, též výchozí místa z Verchovinského rajonu, z Džembroni, Šybného a údolí Černého Čeremoše včetně vodáckých informací. Především rumunsko-ukrajinský hřeben je poprvé podrobně zmapován a na mapě jsou uvedeny i pravidla pohybu v pohraničním pásmu - aktuální pokyny jak získat povolení ke vstupu na ukrajinsko-rumunskou hranici, vč. kontaktů na služebny pohraniční stráže.

Na rumunské straně hřebenu jsou zaznačeny aktuální nástupní trasy z údolí Ruscova na dominantní vrchol Farcau v Maramurešském NP a turisticky vyhledávaný hřeben se sestupem do údolí Valea Vasserului.

Mapa podle filozofie předchozích map se zaměřuje na uvádění názvosloví tak, jak je znají místní obyvatelé, horští záchranáři, lesníci - turisté se tak mohou dobře orientovat v horách. Názvosloví je dvojjazyčné - česko-ukrajinsky na bývalém území Podkarpatské Rusi, resp. polsko-ukrajinsky na historickém území Polska, na rumunském území jsou názvy v rumunštině.

Farcau Jezero L Vinderel a Vf Mihailecu

Na mapě jsou zaznačeny útulny, salaše, chaty a penziony, aktuální stav značených tras včetně rozcestníků a lesních cest, s ohledem na pohraniční pásmo mapa uvádí i kontrolní místa pohraniční stráže a jejich služebny. Aktualizace mapy probíhala od října 2011 do května 2013. Jako doplňkové informace pro turisty jsou uvedeny praktické informace, kontakty na horskou službu, kontakty na národní parky a doporučení při pohybu po rumunsko-ukrajinské hranici.

V České republice je mapa v prodeji především ve specializované prodejně map KIWI v Praze (zde je možné mapu objednat i přes e-shop www.mapykiwi.cz), na e-shopu www.treking.cz, v Brně ve specializované prodejně Wobchůdek Kudrna na hlavním nádraží www.wobchudek.cz nebo přímo ve vydavatelství Aurius Hradec Králové - www.aurius.cz a v distribuční síti MCU. V dalších distribučních sítích, požadujících vysoký rabat, není mapa distribuována. Mapa bude v prodeji od poloviny června v prodejně KIWI v Praze a v dalších prodejnách.

Měřítko mapy je 1:50 tis, se sítí WGS 84. Formát 984 x 676 mm, doporučená cena mapy v plastovém obalu je 129 Kč.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.