www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Bzovík - pevnost v křovinách

6.12.2006

Na západním okraji mírně zvlněné Krupinské planiny stojí zachovalé opevnění jednoho z nejzajímavějších slovenských hradů. Vznikl na místě prastarého románského kláštera z 12. století. Ten již tehdy nazvali podle hojných bezových keřů Bzovíkem. Klášter prošel několika přestavbami v gotickém slohu. Život v klášteře ovlivňovaly časté spory s nedalekým královským městem Krupinou. Zejména v 15. století byl Bzovík několikrát vyrabován krupinskými měšťany a také vojsky Jana Jiskry z Brandýsa, která se zdržovala v Krupině.

Bzovík
Zlomovým letopočtem pro další osudy kláštera byl rok 1530, kdy v Uhersku panovaly neurovnané poměry a dvojvládí. Chamtivý feudál Zikmund Balaša Bzovík násilně obsadil a pokojně žijící mnichy zčásti pobil a zčásti vyhnal. Tento zavrženíhodný čin, jež se odehrál 4 roky po tragické prohře s Turky u Moháče, Balaša před císařem Ferdinandem I. obhájil docela lehce. Argumenty předložil záhy: Klášter dal obehnat mohutnou hradbou, posílenou v nárožích čtyřmi obrovitými kulatými baštami, opatřených smrtonosně vyhlížejícími důmyslně rozmístěnými dělovými střílnami. Klášterní kostel, poškozený při obsazení, dal odstranit. Tímto dravým způsobem vznikla takřka čtvercová moderní protiturecká pevnost, což císař jenom přivítal. Hrozba invaze se naplnila ve druhé polovině 16. století, kdy turecká vojska formou překvapivých nájezdů několikrát zle dotírala na bzovícké hradby. Naštěstí vždy bez úspěchu. Po pominutí turecké hrozby začala církev usilovat o navrácení pevnosti mezi její majetky, což se nakonec po polovině 17. století podařilo.

Jako pevnost se Bzovík naposledy smutně proslavil v roce 1678, kdy jej povstalecké vojsko Imricha Thökölyho obsadilo a krupinské měšťany, ukrytých v jeho zdech, nemilosrdně povraždilo. Poškozený hrad byl záhy opraven, v dobrém stavu byl ještě na začátku 20. století. V roce 1945 byl již poněkud zchátralý objekt za přechodu fronty zasažen a celý vnitřní hrad podlehl zkáze. V nedávných letech hrad prošel památkovými úpravami: bylo opraveno obvodové opevnění, všechny čtyři nárožní věže a částečně také hradní kaple.

Pokud byste cestovali okolím jihoslovenské Krupiny, pak vězte, že kratičká zajížďka k památné pevnosti udivujících rozměrů u obce Bzovík vám přinese mnoho zajímavých i překvapivých poznatků o renesanční pevnostní architektuře. Také okolí pevnosti skýtá řadu nevšedních zajímavostí, jako například strážní věž "Vartovka" nad Krupinou, pocházející z dob tureckých útoků. Také hrad Čabraď, ukrytý před civilizací v opuštěné krajině na jednom z meandrů říčky Litavy, vzdálený od Bzovíka sotva 10 km na jih stojí za návštěvu už také kvůli proslulé hadí rezervaci.

Pavel Filák, foto O. Brandos
Treking 2/2003

Další související články:

+ Krupinská planina
+ Krupinská planina - turistické zajímavosti; Treking 4-5/2006

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.

E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net