www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Cestování autobusem na Ukrajině

Ukázka z turistického průvodce Ukrajinské Karpaty
28.6.2006

Nádraží
Obecně se dá říci, že autobusová doprava, především dálková, se v Zakarpatské oblasti v 90. letech v podstatě rozpadla a existuje jen pár nejdůležitějších linek, vlaky UZ jezdí velmi zřídka – i tak jezdí dnes již poloprázdné. Existují však jakési "autobusové ostrůvky" – oblasti, kde "klasické" velké autobusy jezdí a jejich jízdní řády jsou vyvěšeny na velkých "autovakzalech", příp. odjezdy hlásí staniční rozhlas, předprodej lístků je ve větších (uzlových) nádražích u pokladen (aby si řidiči nemohli zadržovat tržby pro sebe).

Týká se to v podhůří např. Chustu, Ťačeva, Iršavy nebo Mižhirje – tedy řekněme místních a oblastních center, kam jezdí za prací lidé z okolních vesnic nebo se jedná o přestupní místa místních spojů. Při dopravě velkými autobusy máte jistotu regulérní ceny (cca 10 km = 1 Hr) – je vyvěšená zpravidla vedle jízdních řádů. Při příchodu na autobusovém nádraží se v informacích dozvíte, zda autobus skutečně jede a nebudete na něho beznadějně čekat (s ohledem na stáří autobusů z 80. let je zcela běžné, že autobus pro poruchu např. již předcházející den nevyjel, a tudíž se nemá ani jakékoli vozidlo z cílové stanice další den vracet! – tuto informaci ví jedině "děžurná" Zastávka, Halič v kase na nádraží. V tento okamžik platí nejvýstižnější ukrajinské slůvko "záraz" … a nezbývá než čekat a čekat). Pokud však budete chtít nastupovat do velmi řídce jedoucích velkých autobusů na trase (mimo velká nádraží), budete se muset dopátrat času odjezdu mezi místními obyvateli a nezbude vám nic jiného, než čekat – na domnělém místě zastávky (zastávky nejsou značeny) v přibližný čas odjezdu (zde opět upozorňujeme na existenci dvou časů – místního a kyjevského), ale připravte se i na skutečnost, i nám kdysi dobře známých móresů našich pánů řidičů - prostě na trase nebere. Jízdní řády vybraných autobusů, tak jak jsme je vyčetli a opsali v některých stanicích, najdete na našich stránkách a rok od roku se mnoho nemění (při nejhorším nějaký ten spoj ubude, tak jak ubývají klasické autobusy do šrotu).

O něco příznivější situace v autobusové dopravě je v bývalé Haliči – dnes Ivano-Frankovské oblasti, kde v některých regionech (např. okolí Vyhody) funguje příměstská autobusová doprava s mnoha novými autobusy na plyn s kapacitou okolo 25 míst. Důvodem jsou nižší provozní náklady v Dolinském rajónu, kde je plyn díky místní těžbě více než o polovinu levnější než v Zakarpatí.

V příměstském autobusu Druhou možností dopravy do podhůří jsou "maršrutky" – malé mikrobusy, většinou dodávky GAZ - Gazely, nově vyráběné v Rusku. Tyto spoje jezdí z blízkosti nádraží, dá se říci, že téměř kyvadlově, ale podle systému, jak se naplní, tak se jede. Pro turisty to znamená, rychle se zorientovat a v podstatě zaplnit s batohy celý mikrobus (kapacita je cca 12 míst) – bohužel k radosti místních cestujících. Je důležité si zjistit předem "cenu obvyklou" (přibližně odpovídající ceně autobusů) – např. od spolucestujících, řidiče nebo nádraží, přesvědčte se, zda se jedná o cenu za jednoho či za skupinu, platí se jak kdy – někdy při nástupu, někdy při výstupu… Jako turisté mnohdy musíte zaplatit i obsazená sedadla svými batohy. S ohledem na kapacitu maršrutek je zřejmé, že šance na nástup na trase je zcela nulová. Z toho důvodu se vyplatí odjet autobusem nebo maršrutkou až na velké nádraží (byť pojedete ve výsledku o nějakých pár desítek kilometrů dál) a zde nastoupit do výchozího autobusu či maršrutky (nutné si přesně zjistit, kde mají nástupní zastávku – není pravidlem, že vždy na nádraží, pokud je vzdálenější od centra – např. v Berehovu) než se naivně snažit vecpat do vozidla na trase. V případě, že řidiče maršutky oslovíte jako cizinci a požádáte ho o svezení mimo jeho trasu, musíte počítat se smluvní sazbou, tak jako, řekněme, u taxíku nebo spíš speciálního "tarifu" – zde se vyplatí být neoblomný a smlouvat (vždy se zpravidla najde lepší nabídka i od místních majitelů se žigulíky). Tak pro přiblížení výše speciálního tarifu je cca 1 km = cca 2 až 3 Hr za celé auto.

Aleš Kučera

Další praktické informace:

+ Jízdní řády vybraných autobusových spojů
+ Turistický průvodce Zakarpatská Ukrajina, I. vydání

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.

E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net