FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Nízké Tatry - tipy na výlet

4.3.2005 | Otakar Brandos

VAŽECKÁ JESKYNĚ

Važecká jeskyně

Velice známá a rovněž dlouho známá jeskyně, jejíž pokračování však bylo objeveno až v roce 1922. Návštěvní okruh má délku 235 metrů, známá délka jeskyně však činí 530 metrů. V jeskyni byly objeveny kosterní pozůstatky jeskynního medvěda (Ursus spelaeus), z dnešních obyvatel si zaslouží zmínku netopýři (tři druhy). Délka prohlídky je 35 minut, vstupné 50 Sk. Foto 100 Sk a video 200 Sk stejně jako v ostatních jeskyních.

BYSTRIANSKA JESKYNĚ

Jedna z pěti turisticky přístupných jeskyní na území Nízkých Tater. Jeskyně se nachází na okraji obce Bystrá v ponorné zóně tzv. Bystriansko - Valaštianskeho krasu. Pokračování Staré jeskyně, která byla známá odpradávna objevili v roce 1923 J. Kovalčík a E. Laubert. V dnešním rozsahu je jeskyně přístupná od roku 1968. Délka prohlídkového okruhu činí 545 metrů a doba prohlídky 45 minut. Cena vstupného je 60,- Sk. Otevřeno celoročně mimo pondělky a měsíce listopad a prosinec. Vstupy obvykle v 9.30, 11.00, 12.30 a 14.00, během hlavní sezóny od 9.00 do 16.00 každou hodinu.

DEMÄNOVSKÁ JESKYNĚ SLOBODY

Další z jeskyní Nízkých Tater. Nachází se na severní straně pohoří v oblasti Demänovské doliny a je součástí tzv. Demänovského krasu dlouhého asi 25 kilometrů. Jeskyně byla objevena v roce 1921 a pro veřejnost zpřístupněna již v roce 1924. Dnes je známo asi 8 400 metrů chodeb, z toho pro návštěvníky je zpřístupněno 1800 metrů ve dvou prohlídkových okruzích. Jeskyně je budována v tmavěšedých gutensteinských vápencích středního triasu. Otevřeno celoročně mimo druhé poloviny listopadu a první poloviny prosince každý den mimo pondělí. Vstupy jsou obvykle od 9.00 do 14.00, během hlavní sezóny do 16.00, kdy jsou vstupy navíc častější. Cena vstupného činí 90 Sk (150 Sk u delšího okruhu) a doba prohlídky činí 60 resp. 100 minut.

DAMÄNOVSKÁ ĽADOVÁ JESKYNĚ

Druhá ze zpřístupněných jeskyní Demänovského krasu. Jeskyně je známá již velice dlouho, první písemná zmínka o ní pochází z roku 1229. Dnes je známo asi 1750 metrů chodeb, z toho je pro veřejnost zpřístupněno 650 metrů s vertikálním rozdílem 48 metrů. Jeskyně je otevřena pouze od poloviny května do poloviny září v obvyklých časech. Doba prohlídky činí asi 45 minut a cena vstupného 180 Sk.

JESKYNĚ MŔTVYCH NETOPIEROV

V Nízkých Tatrách je ještě jedna jeskyně, kterou může turista navštívit. Tu však nezpravuje Slovenská speleologická společnost. Tato jeskyně byla objevena teprve poměrně nedávno - v roce 1981 speleology z Brezna. Jeskyně se nachází v masívu Kozích crbtov, což je rozsocha vybíhající k jihu z hlavního hřebene zhruba přes Chatu M. R. Štefánika pod Ďumbierom. Vchod do jeskyně leží v nadmořské výšce 1520 metrů. Jeskyně je snadno přístupná ze Srdiečka nebo z Chaty M. R. Štefánika. Otevřeno od června do února, březen až květen je zavřeno. Většinou o víkendech, jen o letních prázdninách denně mimo pondělí. Návštěvu jeskyně je lépe předem domluvit. V jeskyni je 5 okruhů, cena vstupu se pohybuje v rozmezí 100 až 1 200 Sk. Vstup v gumových oblecích, přílbach a s úvazky. Vše dostanete po zakoupení vstupenky.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK

Kulturní a administrativní centrum Horního Liptova. Za návštěvu stojí hrad Hrádok, který byl založen někdy ve 13. století. Několikrát byl vypleněn a od požáru v roce 1803 chátrá. Ze známých osobností tady krátce pobýval Matyáš Korvín. Dnes je tady expozice Národopisného muzea s expozicí tkaní a barvení látek. Kousek odsud, v údolí Čierneho Váhu byla expozice zaniklé Čiernovažské lesní železnice, která však kvůli rozkrádání byla přestěhována do Muzea liptovskej dediny v Pribylině.

OHNIŠTĚ - SKALNÍ BRÁNA

Známé skalní okno nepravidelného tvaru, které dosahuje výšky 20 metrů a je tak největším skalním oknem na Slovensku. Nachází se v masívu Ohnište a nejlépe je přístupné Jánskou dolinou z Liptovského Jána a nebo z Malužiné a Svidovského sedla.

VÝCHODNÁ

Rázovitá obec severního podhůří Nízkých Tater, která je především známá konáním folklórních festivalů (první týden v červenci). Na okraji obce je velký přírodní amfiteátr, kde se tyto festivaly konají. Z historických památek stojí za zmínku římskokatolický kostel z 15. století.










+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan