FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA
ANKETA NA KARPATY.NET

Usť Čorná, Polonina Krásna

22.7.2006 | Aleš Kučera

Polonina Krásná – přechod do Koločavy

Polonina Krásná patří i přes vliv člověka mezi nejkrásnější poloniny Zakarpatska a je vyhledávaná pro svoji nenáročnost. Nejvyšším vrcholem cca 35 kilometrového hřebene je Sihljanskij 1 563 m s dalšími vrcholy Klimova 1 492 m, Gropa 1 494 m, Topas 1 548 m a Mančul 1 501 m. V severní části hřebenu zasáhla do neporušené scenérie trasa plynovodu, který překonává hřeben pod vrcholem Topas (ten je "ozdoben" navíc orientačně významným vysílačem). Přechod do Koločavy trvá pohodlně necelé 2 dny. Obecné informace o Polonině Krásna naleznete na následující stránce.

Usť Čorná – Klimova – Gropa – Sihljanskij – Topas – Koločava (2 dny)

Z Usť Čorné lze nastoupit na poloniny z dolní části obce (pod školou) po vojenské zpevněné cestě, kdysi též využívané jako přístup k neexistující mlékárně. Po cca 1,5 hod. dosáhneme kóty 1 365 m (kdysi koliba), poté již po polonině výstup na Klimovou 1 492 m. Na Klimovou lze vystoupat i ze severní části Usť Čorné, od turbáty Jalynka – po levém hřebínku směrem k polonině najdeme od horního konce vleku cestu lesem k polonině. Nejprve strmým výstupem ke skalnatému hřebínku do výšky cca 1 tis. metrů a po zvlněném hřebínku na hranici lesa a poloniny. Výstup na Klimovou trvá cca 3,5 hodiny. Za mohutnou Klimovou spadneme do sedla pod Gropou a přes další sedlo na Sihljanskou. V sedýlku před Topasem, vrchol s vysílačem, narazíme na plynovod z Německé Mokré. Vrchol mineme po úbočí zprava a klesáme strmě přes louku až na Kvasný verch 964 m a dolů lesní cestou v údolí Terebly (silnice na Chust).

Usť Čorná – Klimova – Gropa – Sihljanskij – Topas – Německá Mokrá (1 den)

Výstup na poloninu Krásná je totožný s předchozí túrou, ze sedla před před Topasem, kde je na vrcholu vysílač, narazíme na plynovod z Německé Mokré. Podél něho strmě sestoupíme (800 m) do 5 km vzdálené obce. Před obcí narazíme na lesní cestu ze sedla od Koločavy. Od horní části obce je to do centra cca 2 km, kde je několik barů a zastávka autobusu (ten však odpoledne již nejede). Do Usť Čorné to je cca 10 km po zpevněné silnici podél Mokranky.